Знаете ли , че замърсяването на въздуха в затворените помещения вече е регистрирано от Американската агенция за опазване на околната среда като един от петте най-големи екологични риска за общественото здраве? Това е не само защото прекарваме над 80% от времето си в затворени помещения , но и зашото дори съвсем новата и модерна сграда не е гаранция ,че в нея ще се чувстваме комфортно и добре.
Като правило физиологичното състояние на оплакващите се , лабораторните им изследвания и другите медицински прегледи показват , че всичко е нормално. Симптомите се проявяват при присъствие в сградата , т.е. проявяват се докато хората са в сградата и отшумяват , когато тези хора излязат от нея
Основни симптоми
Едно изследване на общо 1750 общински сгради в Малмьо , Швеция е установило ,че 25% от тях имат неблагоприятни здравни ефекти , свързани със сградата, а 40% от всички училища , построени в Швеция след 1976г. За докладвани като такива, които могат да предизвикват здравословни проблеми, свързани с качеството на въздуха.
Кои са причините за синдрома на болната сграда
От големия брой проведени изследвания е открито значително разнообразие от симптоми, които са свързани както още с фазата на строежа на сградата , така и с експлоатацията и. Такива фактори могат да бъдат:
Четири основни фактора
Докато някои от изброените фактори са спорадични,то четири от тях със сигурност оказват най-голямо влияние и те са първите, на които трябва да обърнем внимание, ако има оплаквания, които можем да свържем със синдрома на болната сграда.
Това са вентилацията , влагата , химичните съединения и особено летливите органични съединение. Добрата климатизация може да сведе вредните действия от тях до минимум.
До всички тях обаче и като четвърти основен фактор се появява и психосоциалните фактори ,често заменяни с думата “стрес”
Вентилацията
Вентилацията е съвкупност от мероприятия , чрез които се осигурява подвижността и чистотата на въздуха . Чрез нея в помещенията се досавя пресен , свеж въздух , който е небходим за работещите.
Когато обаче продължително време тази вентилация не се почиства , тя може да се превърне в основен враг , доставяйки не свежест , а микроби , бактерии , гъбички и зарази.
Широко разпространено е мнението , че свалянето на решетката и почистването на филтъра е достатъчно, за да кажем , че сме почистили вентилационната инсталация , но на практика цялата инсталация не е почистена.
Съвсем скоро от Българска асоциация на фирмите за хигиена на вентилационните инсталации споделиха шокиращи примери за това какво може да се намери в една вентилационна система, неподдържана с години – трупове на птици , скелети на мишки , рояци бълхи , забравени инструменти , парцали напоени с машинно масло и десетки килограми мазнина.
ОКАЗВА СЕ ЧЕ В БЪЛГАРИЯ НЯМА НОРМАТИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ВЕНТИЛАЦИОННИТЕ И КЛИМАТИЗАЦИОННИ СИСТЕМИ , ПОРАДИ КОЕТО И ДЕСЕТКИ ГОДИНИ НЕ Е ИЗВЪРШВАНО ТАКОВА В НИКОЯ ОТ СГРАДИТЕ – ДОРИ БОЛНИЦИ , ДЪРЖАВНИ УЧРЕЖДЕНИЯ И ДР. !
От казаното става ясно , че вероятно в почти всички сгради , които не са над 10 години, същестува опасността от наличие на синдрома на болната сграда , породен от фактора вентилация.
Вентилацията в новите сгради
Всичко в т. Нар. “модерни” сгради е насочено към повишаване ефективността на инсталацията, независимо вентилационна или климатична , в посока намаляване на икономическите разходи за поддържане на сградата. Често обаче не се взема предвид чистотата на въздуха, който е един от основните фактори за здравословното състояние на хората , които са в тях – независимо дали като клиенти , или работещи.
Тук е мястото да споменем за легионерската болест , която се свързва именно с лошата поддръжка на вентилационни и климатични инсталации, Откриването на болестта води началото си от 1976г. Когато след сбирка на членове на легиона на ветераните от американската армия, те се разболяват от тази тежка пневмония , която и до момента е с висока смъртност. Причината е развилата се във вентилационната инсталация бактерия. Тя на практика се появява , когато имаме влага и застояла вода и свързва първия основен фактор за синдрома на болната сграда с втория:
Влагата и мухълът
Исторически е доказано , че влажните сгради са свързани с влошаване на здравословното състояние на обитаващите ги. Според Световната здравна организация , мухълът може да предизвика алергични реакции, астма и други респираторни проблеми. Дразни очите , носа белите дробове и сериозно влошава качеството на въздуха в дома ни .
Често използваният мокет в офиси и хотели може да бъде развъдник на микроби и бактерии. При почистване в него се задържа влага , което е най-благоприятният фактор за развитието на мухъл.
Не биха могли да се насочат идеалните стойности за влажността на въздуха , но при високи стойности над 70% , особено в съчетание с висока температура, здравето може да бъде застрапено не само поради натоварването на сърдечно-съдовата система , но и поради развитието на повърхностен конденз и мухъл. Плесенните гъби обичат хартията , тапетите , плоскостите от гипсокартон, изкуствените материи , кожите , силикона , лепилата и др.
От друга страна , обаче не трябва да се прекалява и със сухотата на въздуха. Подходящото овлажняване може да предотврати симптоми като сухота на гърлото и кожата и запушване на носа. Хигиенните норми , към които насочва националното законодателство по отношение с работещи , изискват относителната влажност на въздуха да е в рамките между 30 и 70 %.
Летливи органични съединения
Независимо дали те идват от строителни материали, мебели , продукти за санитарна поддръжка (почистващи препарати , инсектициди) ., продукти за лична хигиена(козметика), канцеларски материали (тонерът за фотокопирната машина , лепила) , тези съединения могат да окажат влияние върху човека по различни начини , а понякога са източник на миризми.
Друг химичен фактор , който е необходимо да споменем , е формалдехидът. Наличието на формалдехид може да е резултат от използването на дървени продукти (като плочи от дървесни частици , шперплат) , карбамид-формалдехидна пяна за изолация и различни продукти , използвани за дезинфекция и почистване. Формалдехидът дразни очите и горните или долните дихателни пътища. Допуска се , че той е причинител още на алергични заболявания , включително астма.
Четвъртият фактор – стресът
Въпреки основните мерки като осигуряване на чист и свеж въздух и отстраняване на замърсителите , друг важен фактор за пореден път се явяват т.нар. психосоциални фактори. Тези фактори водят до увеличаване на стреса , което съответно прави хората по-податливи на факторите на околната среда , Така погледнато се оказва , че психофизиологичното натоварване на работното място (напр. работа с компютър) може да предизвика очни раздразнения , умора и главоболие , както и да бъде допълнителен фактор за оплаквания от вътрешния климат и качеството на въздуха в помещенията .
Какво още може да бъде източник на замърсяване на въздуха
Фотокопирните машини и лазерните принтери (особено такива , които не са поддържани правилно) са източник на озон , който е дразнител за дихателните пътища. Ако озонът може да бъде помирисан това означава ,че нивото му е много високо.
Тютюневият дим е един от най-важните източници на химическо замърсяване във въздуха на затворените помещения. Тютюневият дим съдържа няколкостотин химични съединения , сред които някои особено токсични съставки.
Той може да действа също и като алерген , засягайки бронхиалния или алвеоларния защитни механизми.
Отоплителни уреди – печки , бойлери , камини , особено газовите печки , могат да отделят въглероден оксид. Това е потенциална причина за главоболие , световъртеж , умора. Те могат да отделят и азотни оксиди , които причиняват проблеми с дишането , дразнене на очите , носа , гърлото и възпаления.
Какви стъпки да предприемем за “оздравяване” на сградата
2. Инспекция и измервания
В тази стъпка се извършват наблюдения , свързани с действителното използване и функциониране на сградата. Тя е свързана с почистване и настройка на вентилационната и климатична инсталация , отстраняване на влагата и премахване на източниците на замърсяване.
Наблюдават се аспекти като :
- Тютюнопушене – къде и колко
- Всмукателните и изпускателните отвори – дали са чисти или блокирани от мръсотия
- От какви материали е обзавеждането
- Какво е местоположението на копирните машини и лазерните принтери(за предпочитане са отделни проветриви помещения)
- Наличие на миризми – какви за и кои са източниците
- Почистване – кога и къде , наличие на прах
- Интензивна работа с хартия – източник на органичен прах
- Наличие на зелени растения и използване на химични вещества за поддръжката им
- ВиК повреди , влажни петна
- Възникване на плесени
- Възможност за инфилтрация на въздух от гараж, лаборатория , ресторант , работилница и т.н. намиращи се в същата сграда
- Оборудване , което е източник на шум , замърсяване, топлина
- Използване на централно или локално разположени овлажнители – почистват ли се редовно
- Брой на служителите в офисите – повече ли са от планираното.
В рамките на този етап се правят измервания на показателите на микроклимата и осветлението , както и такива на въглероден диоксид , шум или други фактори , указани като смущаващи при попълване на въпросниците.
Винаги проверявайте стая с указан проблем успоредно с такава , за която няма оплакване.
3. Подобряване на вентилацията , климатичните фактори и други проблеми.
Ако действията при предишните стъпки не са довели до решаване на проблема , е необходимо да се направи задълбочен анализ на вентилационната и климатичната система и вътрешния климат. Възможно е да са налични сезонни вариации в отговорите на използваните въпросници , което да затрудни анализа.
Предприемат се мерки за подобряване работата на вентилационната и климатичната систеа , откриване на нови източници на замърсяване , а в нови сгради – измервания , свързани с възможността за наличие на високо съдържание на формалдехид и летливи органични съединения , отделяни от новите мебели и строителните материали.
Поддръжката на една сграда “здрава” е важен фактор за доброто здравословно състояние на работещите в нея и високата им работоспособност . Независимо дали вече са налице оплаквания , или не. Добре е да предприемем превантивни мерки , които могат да бъдат описани в четири действия: оптимална вентилация, премахване на повредите във водоснабдителната и канализационна система, премахване на материалите , които могат да станат благоприятна среда за микроби , и избор на материали , за коеито е най-малко вероятно да отделят химични замърсители.
Основни симптоми
- Най-честите симптоми са свързани с дразнене на носа , запушване на носа.
- Сухота и дразнене на очите.
- Сухота и дразнене на гърлото
- Сухота и дразнене на кожата, често свързвано с обриви на откритите части.
- Главоболие , намалена работоспособност , умора , водеща до лоша концентрация.
Едно изследване на общо 1750 общински сгради в Малмьо , Швеция е установило ,че 25% от тях имат неблагоприятни здравни ефекти , свързани със сградата, а 40% от всички училища , построени в Швеция след 1976г. За докладвани като такива, които могат да предизвикват здравословни проблеми, свързани с качеството на въздуха.
Кои са причините за синдрома на болната сграда
От големия брой проведени изследвания е открито значително разнообразие от симптоми, които са свързани както още с фазата на строежа на сградата , така и с експлоатацията и. Такива фактори могат да бъдат:
- Вентилационна и климатична инсталация
- Липсата на периодична поддръжка и смяна на климатичните и вентилационни филтри на климатичната инсталация в сградата
- Летливи органични съединения, формалдехид и др.
- Осветлението
- Прах , килими , текстил
- Шум , особено ниските честоти
- Температура на помещението
- Влага и мухъл
- Работа на копирни машини
- Разпределението на офисните места , особено в т.нар. офиси “американски” тип
- Гъстотата на работните места в помещението
- Чувствителност към химикали
Четири основни фактора
Докато някои от изброените фактори са спорадични,то четири от тях със сигурност оказват най-голямо влияние и те са първите, на които трябва да обърнем внимание, ако има оплаквания, които можем да свържем със синдрома на болната сграда.
Това са вентилацията , влагата , химичните съединения и особено летливите органични съединение. Добрата климатизация може да сведе вредните действия от тях до минимум.
До всички тях обаче и като четвърти основен фактор се появява и психосоциалните фактори ,често заменяни с думата “стрес”
Вентилацията
Вентилацията е съвкупност от мероприятия , чрез които се осигурява подвижността и чистотата на въздуха . Чрез нея в помещенията се досавя пресен , свеж въздух , който е небходим за работещите.
Когато обаче продължително време тази вентилация не се почиства , тя може да се превърне в основен враг , доставяйки не свежест , а микроби , бактерии , гъбички и зарази.
Широко разпространено е мнението , че свалянето на решетката и почистването на филтъра е достатъчно, за да кажем , че сме почистили вентилационната инсталация , но на практика цялата инсталация не е почистена.
Съвсем скоро от Българска асоциация на фирмите за хигиена на вентилационните инсталации споделиха шокиращи примери за това какво може да се намери в една вентилационна система, неподдържана с години – трупове на птици , скелети на мишки , рояци бълхи , забравени инструменти , парцали напоени с машинно масло и десетки килограми мазнина.
ОКАЗВА СЕ ЧЕ В БЪЛГАРИЯ НЯМА НОРМАТИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ВЕНТИЛАЦИОННИТЕ И КЛИМАТИЗАЦИОННИ СИСТЕМИ , ПОРАДИ КОЕТО И ДЕСЕТКИ ГОДИНИ НЕ Е ИЗВЪРШВАНО ТАКОВА В НИКОЯ ОТ СГРАДИТЕ – ДОРИ БОЛНИЦИ , ДЪРЖАВНИ УЧРЕЖДЕНИЯ И ДР. !
От казаното става ясно , че вероятно в почти всички сгради , които не са над 10 години, същестува опасността от наличие на синдрома на болната сграда , породен от фактора вентилация.
Вентилацията в новите сгради
Всичко в т. Нар. “модерни” сгради е насочено към повишаване ефективността на инсталацията, независимо вентилационна или климатична , в посока намаляване на икономическите разходи за поддържане на сградата. Често обаче не се взема предвид чистотата на въздуха, който е един от основните фактори за здравословното състояние на хората , които са в тях – независимо дали като клиенти , или работещи.
Тук е мястото да споменем за легионерската болест , която се свързва именно с лошата поддръжка на вентилационни и климатични инсталации, Откриването на болестта води началото си от 1976г. Когато след сбирка на членове на легиона на ветераните от американската армия, те се разболяват от тази тежка пневмония , която и до момента е с висока смъртност. Причината е развилата се във вентилационната инсталация бактерия. Тя на практика се появява , когато имаме влага и застояла вода и свързва първия основен фактор за синдрома на болната сграда с втория:
Влагата и мухълът
Исторически е доказано , че влажните сгради са свързани с влошаване на здравословното състояние на обитаващите ги. Според Световната здравна организация , мухълът може да предизвика алергични реакции, астма и други респираторни проблеми. Дразни очите , носа белите дробове и сериозно влошава качеството на въздуха в дома ни .
Често използваният мокет в офиси и хотели може да бъде развъдник на микроби и бактерии. При почистване в него се задържа влага , което е най-благоприятният фактор за развитието на мухъл.
Не биха могли да се насочат идеалните стойности за влажността на въздуха , но при високи стойности над 70% , особено в съчетание с висока температура, здравето може да бъде застрапено не само поради натоварването на сърдечно-съдовата система , но и поради развитието на повърхностен конденз и мухъл. Плесенните гъби обичат хартията , тапетите , плоскостите от гипсокартон, изкуствените материи , кожите , силикона , лепилата и др.
От друга страна , обаче не трябва да се прекалява и със сухотата на въздуха. Подходящото овлажняване може да предотврати симптоми като сухота на гърлото и кожата и запушване на носа. Хигиенните норми , към които насочва националното законодателство по отношение с работещи , изискват относителната влажност на въздуха да е в рамките между 30 и 70 %.
Летливи органични съединения
Независимо дали те идват от строителни материали, мебели , продукти за санитарна поддръжка (почистващи препарати , инсектициди) ., продукти за лична хигиена(козметика), канцеларски материали (тонерът за фотокопирната машина , лепила) , тези съединения могат да окажат влияние върху човека по различни начини , а понякога са източник на миризми.
Друг химичен фактор , който е необходимо да споменем , е формалдехидът. Наличието на формалдехид може да е резултат от използването на дървени продукти (като плочи от дървесни частици , шперплат) , карбамид-формалдехидна пяна за изолация и различни продукти , използвани за дезинфекция и почистване. Формалдехидът дразни очите и горните или долните дихателни пътища. Допуска се , че той е причинител още на алергични заболявания , включително астма.
Четвъртият фактор – стресът
Въпреки основните мерки като осигуряване на чист и свеж въздух и отстраняване на замърсителите , друг важен фактор за пореден път се явяват т.нар. психосоциални фактори. Тези фактори водят до увеличаване на стреса , което съответно прави хората по-податливи на факторите на околната среда , Така погледнато се оказва , че психофизиологичното натоварване на работното място (напр. работа с компютър) може да предизвика очни раздразнения , умора и главоболие , както и да бъде допълнителен фактор за оплаквания от вътрешния климат и качеството на въздуха в помещенията .
Какво още може да бъде източник на замърсяване на въздуха
Фотокопирните машини и лазерните принтери (особено такива , които не са поддържани правилно) са източник на озон , който е дразнител за дихателните пътища. Ако озонът може да бъде помирисан това означава ,че нивото му е много високо.
Тютюневият дим е един от най-важните източници на химическо замърсяване във въздуха на затворените помещения. Тютюневият дим съдържа няколкостотин химични съединения , сред които някои особено токсични съставки.
Той може да действа също и като алерген , засягайки бронхиалния или алвеоларния защитни механизми.
Отоплителни уреди – печки , бойлери , камини , особено газовите печки , могат да отделят въглероден оксид. Това е потенциална причина за главоболие , световъртеж , умора. Те могат да отделят и азотни оксиди , които причиняват проблеми с дишането , дразнене на очите , носа , гърлото и възпаления.
Какви стъпки да предприемем за “оздравяване” на сградата
- Технически и хигиенни проучвания
2. Инспекция и измервания
В тази стъпка се извършват наблюдения , свързани с действителното използване и функциониране на сградата. Тя е свързана с почистване и настройка на вентилационната и климатична инсталация , отстраняване на влагата и премахване на източниците на замърсяване.
Наблюдават се аспекти като :
- Тютюнопушене – къде и колко
- Всмукателните и изпускателните отвори – дали са чисти или блокирани от мръсотия
- От какви материали е обзавеждането
- Какво е местоположението на копирните машини и лазерните принтери(за предпочитане са отделни проветриви помещения)
- Наличие на миризми – какви за и кои са източниците
- Почистване – кога и къде , наличие на прах
- Интензивна работа с хартия – източник на органичен прах
- Наличие на зелени растения и използване на химични вещества за поддръжката им
- ВиК повреди , влажни петна
- Възникване на плесени
- Възможност за инфилтрация на въздух от гараж, лаборатория , ресторант , работилница и т.н. намиращи се в същата сграда
- Оборудване , което е източник на шум , замърсяване, топлина
- Използване на централно или локално разположени овлажнители – почистват ли се редовно
- Брой на служителите в офисите – повече ли са от планираното.
В рамките на този етап се правят измервания на показателите на микроклимата и осветлението , както и такива на въглероден диоксид , шум или други фактори , указани като смущаващи при попълване на въпросниците.
Винаги проверявайте стая с указан проблем успоредно с такава , за която няма оплакване.
3. Подобряване на вентилацията , климатичните фактори и други проблеми.
Ако действията при предишните стъпки не са довели до решаване на проблема , е необходимо да се направи задълбочен анализ на вентилационната и климатичната система и вътрешния климат. Възможно е да са налични сезонни вариации в отговорите на използваните въпросници , което да затрудни анализа.
Предприемат се мерки за подобряване работата на вентилационната и климатичната систеа , откриване на нови източници на замърсяване , а в нови сгради – измервания , свързани с възможността за наличие на високо съдържание на формалдехид и летливи органични съединения , отделяни от новите мебели и строителните материали.
Поддръжката на една сграда “здрава” е важен фактор за доброто здравословно състояние на работещите в нея и високата им работоспособност . Независимо дали вече са налице оплаквания , или не. Добре е да предприемем превантивни мерки , които могат да бъдат описани в четири действия: оптимална вентилация, премахване на повредите във водоснабдителната и канализационна система, премахване на материалите , които могат да станат благоприятна среда за микроби , и избор на материали , за коеито е най-малко вероятно да отделят химични замърсители.